E-Mail Marketing E-Posta Pazarlama? Toplu E-Mail Nedir? Nasıl Gönderilir?

By Published On: 18 Kasım 20215,3 min read
influencer marketing nedir 1

Wibisoft ekibi olarak yukarıdaki konu başlıklarını siz değerli ziyaretçilerimiz için araştırıp derledik.Hep birlikte göz atalım.

TOPLU E MAIL

TOPLU E MAIL

E-MAİL MARKETİNG?

Markaların belirli bir hedef kitleye ulaşmak üzere yaptığı tanıtım, bilgilendirme, kutlama mesajlarında elektronik posta yöntemini kullanmasına E-Mail Marketing denir.

E-Mail Marketing, çağın iletişim teknolojilerine uygun olarak reklam ve tanıtım yapmayı sağlayan, ROI (yatırımsal geri dönüş) ve hedef kitleyle etkileşimi en yüksek olan dijital pazarlama yöntemlerinden biridir. Bütün gün mailleri tek tek yazarak uğraşmak yerine, sağlam bir yol haritası üzerinden uygun maliyetle maksimum getiriyi elde edebilirsiniz.

TOPLU E-MAİL?

Adından’da anlaşılacağı üzere Toplu mail, kitlelere aynı e-posta mesajının topluca gönderilmesidir.

Tek bir panel üzerinden müşterilerinize yeni ürün, kampanya ve duyurularınızı e-posta yoluyla toplu olarak yapabilmenizi sağlayan mailing servisidir.

Toplu mail, en basit düzeyde düşünüldüğünde kullandığınız e-mail adresinden on arkadaşınıza aynı anda aynı e-postayı atmanızdır. Kullandığınız e-posta yazılımı ve servisleri size binlerce kişiye kadar toplu mail gönderebilme desteği vermektedir. Fakat gönderdiğiniz toplu maillerde tüm kullanıcıların e-mail adresleri açık şekilde görülmektedir. Bu, büyük firmalar için sorun teşkil ettiğinden, toplu mail kullanımı gereksinimlere göre şekillendirilmiştir.

Günümüzde birçok farklı pazarlama kanalı oluşmasına rağmen e-posta pazarlaması hala pazarlama yöntemleri arasında yer alıyor.Oldukca’da etkin bir role sahip durumda.

****Sesli arama, e-posta veya sms gibi ticari elektronik ileti göndermek isteyen gerçek ve tüzel kişiler İleti Yönetim Sistemi (İYS)’ne kaydolmak zorundadır.Yalnızca sistem üzerinde onayı olan alıcılara ticari elektronik ileti gönderilebilmektedir.****

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?

İleti Yönetim Sistemi (İYS), 1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe giren 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun ve Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik çerçevesinde Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş (TOBB) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nce sunulan ticari elektronik ileti izinlerinin ve şikayet süreçlerinin yönetilebildiği web tabanlı bir platformdur.İleti Yönetim Sistemi, hizmet sağlayıcıların arama, SMS mesaj, e-postayoluyla ticari elektronik ileti göndermek için alıcılardan aldıkları onayları saklayıp yönetebilmesine, alıcıların ise onay ve ret hakkını kullanabilmesine, ticari elektronik ileti şikayetlerini iletebilmesine ve yönetebilmesine imkan tanıyan, güvenlik standartlarına sahip ulusal bir veri tabanı sistemidir. Daha detaylı bilgi için:İYS

E-Mail Marketing yaparken toplu mail gönderiminin avantajları nedir?

 • Maliyeti düşük, doğru strateji ve hedeflemeyle getirisi yüksek bir pazarlama aracıdır.
 • Tek bir panel üzerinden tüm müşterileri datanıza kampanya, kutlama, ürün vb. konularla ilgili gönderim yapabilirsiniz
 • Toplu Mail gönderimlerinizi belirlediğiniz periyotlarda yapabilirsiniz.
 • Toplu Mail gönderimi sonrasında, dair Detaylı Rapor, Özet Rapor,Özet Grafik,RSS Rapor ve Kopya SMS rapor alabilir analiz yapabilirsiniz.

Toplu Mail Gönderiminin Dezavantajları Nelerdir?

 • Kullanıcıları rahatsız edecek sıklıkta ve gereksiz yere gönderilen toplu mailler, kullanıcıların zihninde firmayı geri plana atar.
 • Gönderilen toplu mailler kullanıcılar tarafından spam olarak ayarlanabilir ve gönderdiğiniz toplu maillerin geri dönüşü olmayabilir.

Toplu Mail Tasarımı Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler?

 • Mailinizin içeriği mesajınızı net olarak ifade edebilmelidir. Görsel ve yazı içerikleri mesaja uygun olarak seçilmelidir.
 • Tasarımınız göze hitap etmeli, dikkat çekici ve kurumsal kimliğinize uygun olmalıdır.
 • Yazı içeriğiniz sade eve net olmalıdır.
 • Kullandığınız görseller kaliteli ve KB’ı düşük olmalıdır.
 • Mail başlığınız Kısa ve net olmalıdır
 • Gönderilecek olan toplu mailin hedef kitlesi doğru seçilmelidir.
 • Mailinizde mutlaka “bu e-postayı görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayınız”ibaresini ve firma bilgilerinizi bulundurun.

TOPLU MAİL GÖNDERMEK İÇİN EN İYİ ZAMAN NEDİR?

Toplu mail gönderimi yapmak için içeriğinizi hazırladınız, mailing şablonunu oluşturdunuz, konu başlığını en uygun şekilde hazırladınız. Son kez herhangi bir sorun olup olmadığını, izinli toplu mail gönderme kurallarına uyup uymadığınızı kontrol ettiniz ve artık hedef kitlenizin bulunduğu mail listesine toplu mail gönderimi yapmaya hazırsınız. Artık düşünmeniz ve karar vermeniz gereken tek konu en fazla etkileşim alabileceğiniz toplu mail gönderimi için en iyi zaman nedir?

Mailing gönderimini hangi gün yapmalıyım?

E-mail pazarlaması sonrası, raporlardan yola çıkarak görüntülenen istatistiklerde Salı ve Perşembe günlerinde açılma oranının daha fazla olduğu görülmüştür.

Mailing gönderimini hangi saatte yapmalıyım?

Yine, mailing sonrası,toplu mail gönderiminde etkileşim oranının en fazla olduğu saatler 09:00 ile 15:00 arasında olduğu gözükmektedir.

Gmail ile Toplu Mail Gönderimi Yapılabilirmi?

Bu soruya kısaca “Evet” cevabını verebiliriz,ancak bu çok fazla şartı olan bir “evet” olur.

Küçük kişi listelerine metin tabanlı ve şahsi kimliğinizle yapacağınız toplu gönderimler için Gmail’i kullanabilirsiniz. Daha büyük ölçekli ve kurum kimliğinizle yapacağınız gönderimler için Gmail, outlook, hotmail gibi servisler kullanmak, size faydadan çok zarar verecektir.

Büyük ölçekli toplu e-posta gönderimleri için profesyonel Toplu mail firmalarından birini tercih etmeniz, firmanızın hedeflerine ulaşması için daha pratik ve doğru bir yöntem olur.

Gmail’den toplu mail gönderimi yaparken, aynı anda çok fazla kişiye yapılan gönderimler, spam olarak algılanmaya başlıyor. Gmail adresiniz üzerinden, aynı mail’i 30’dan fazla kişiye gönderdiğinizde, spam olarak algılanma sorunuyla karşılaşmaya başlayabiliyorsunuz.

Sizi Arayalım

 

 

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==

info

Gelişmelerden haberdar olun

Bizi Takip Edin