En İyi SEO Araçları

By Published On: 17 Nisan 20213,5 min read
en iyi seo araclari
İçerik
Paylaş

En İyi SEO Araçları

Arama motoru optimizasyonu her geçen gün çok daha karmaşık hale gelmekte. Rekabetin artması ile birlikte SEO uygulamaları için kullanılan araçlar da fazlasıyla çeşitleniyor.

SEO çalışmaları öncelikle çalışmanın yapılacağı sitenin doğru şekilde analiz edilmesiyle başlar. İçeriklerden teknik altyapıya kadar pek çok farklı noktada inceleme yürütülür. Ardından gerekli görülen uygulamalar yapılır.

Arama motoru optimizasyonu uygulamaları sırasında rakipler de incelenir. Kelime gruplarındaki rekabet analiz edilir, buna uygun backlink ve benzeri çalışmalar yapılır. Hem rakiplerin hem de çalışmanın yapılacağı sitenin analiz edildiği bu uygulamada çeşitli araçlardan yararlanılması gerekir.

SEO çalışmalarınız sırasında kullanabileceğiniz en faydalı SEO araçlarını sizler için listeledik.

Ahrefs

Ahrefs oldukça kapsamlı bir SEO aracı. Hem ücretli hem de ücretsiz olarak ayrı ayrı araçlar sunan bu internet sitesi fazlasıyla kullanışlı.

Siteye gelen organik trafik, backlinkler, ücretli arama trafiği ve buna benzer pek çok veri detaylı şekilde sunulıyor. Özellikle rakiplerinizi takip etmek istiyorsanız bu araç sizin için çok faydalı olabilir.

Ahrefs’te anahtar kelime analizi de yapmak mümkün. Sadece Google için değil, Bing, Amazon, Youtube ve benzeri platformlar için de bu araçlar kullanılabiliyor.

Screaming Frog

Screaming Frog, internet sitenizde iç SEO çalışmaları için kullanabileceğiniz bir araç. Ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunan bu araçta sitenizin tamamını tarayarak yaygın SEO hatalarının neler olduğunu listeleyebilirsiniz.

Özellikle iç SEO çalışması yaparken gözden kaçan her şeyi görebileceğiniz bu araçta meta datalarından çift girilmiş içeriklere kadar çok sayıda konuda bilgi edinebilmek mümkün. Araç, 500 sayfaya kadar ücretsiz tarıyor. Bu limiti kaldırmak için üyelik satın almanız gerekli.

Semrush

Pek çok firma tarafından kullanılan önemli SEO araçlarından biri olan Semrush herhangi bir site üzerinde teknik SEO analizi yapılmasına izin veriyor. Bunun dışında günlük olarak sıralama takibi, backlink taraması, site otoritesi ve organik trafik için yapay zeka aracılığıyla farklı fikirler sunuyor.

Semrush, sosyal medya, içerik pazarlaması ve pazar araştırması için de kullanılabilen araçlara sahip.

DeepCrawl

DeepCrawl, bulut tabanlı bir sistem üzerinden çalışan, oldukça kullanışlı bir tarama aracı. Bu araç ile site içerisinde bulunan tüm linkleri ve sayfaları tarayabilir, teknik hataları listeleyebilirsiniz.

Bulut tabanlı olması nedeniyle özellikle yüksek sayfa sayısına sahip olan siteler tarafından tercih edilen bu aracın birden fazla domaini aynı anda takip etme gibi özellikleri de mevcut.

Pek çok büyük marka tarafından tercih edilen bu aracın ücretsiz versiyonu bulunmuyor. Ancak firmalar tarafından talep edilmesi halinde demo versiyon erişimi sağlanıyor.

Mozrank

En bilindik SEO araçlarının başında gelen MOZ, pek çok farklı konuda webmasterlara yardım eden bir uygulama. Sıralama takibi, anahtar kelime performans analizi, domain ve site otoritesi gibi konularda bilgilendirme sağlayan araç sadece kendi siteniz için değil aynı zamanda rakipleriniz için de kullanılabiliyor.

Mozrank aracı ile sitenizin anahtar kelimelerdeki performansını takip etmek mümkün. Buna ek olarak istediğiniz tarih aralıklarında kelimelerdeki yükseliş ve düşüşleri rapor olarak alabilirsiniz. Moz’da ücretli ve ücretsiz üyelik seçenekleri mevcut.

Majestic SEO

Majestic SEO özellikle backlink stratejisi oluştururken kullanabileceğiniz oldukça kapsamlı bir araç. İçerisinde rakiplerinizin ve kendi sitenizin backlinklerini inceleyebileceğiniz, referans URL ve IP adreslerini tespit edebileceğiniz, birden fazla siteye ait backlinkleri tek seferde kontrol edebileceğiniz çok sayıda araç bulunuyor.

Majestic SEO aynı zamanda verilen siteye benzer siteleri de gösteriyor. Buna ek olarak sitenizdeki anahtar kelimelerden yola çıkarak yeni anahtar kelimeler öneren başka bir aracı da mevcut. Majestic SEO araçlarının büyük kısmı ücretli olsa da ücretsiz olarak yayınlananlar da var.

Alıntı : https://www.rolibo.com/blog/en-iyi-seo-araclari/

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==

info

Gelişmelerden haberdar olun

Bizi Takip Edin

En Son Blog Yazıları