Skip links

İşletmelerde Renklerin Anlamları & Etkileri

İŞLETMELERDE RENKLERİN ANLAMLARI & ETKİLERİ

Renksiz bir dünya düşünemiyoruz. Renkler, resmen yaşantımıza kan ve can veren bir konsept. Tasarımlarımıza uyguladığımız renkten, giydiğimiz kıyafetlere; arkadaşımız için seçtiğimiz çiçeğin renginden, trafik ışıklarına kadar hayatımızı renkler yönetiyor.Tasarımcılar için yaratmanın ve etkilemenin yolu renklerden geçer. İyi tasarımcılar renk uyumları ve renk anlamlarını fazlasıyla önemser. Renkler hayatımızın en önemli parçalarıdır. Neredeyse her tasarımda insanları etkilemek amacıyla kullanılır. İnsanların kendini ifade etme biçimlerinden biridir. Peki renk nedir, ve işletmeler için renklerin seçimleri ve anlamları nelerdir, renklerin psikolojik etkisi nelerdir? Bu yazı herkes için oldukça renkli olacak.Keyifli okumalar.

Renk Nedir?

Renk, algılama ile ilgili bir olgudur. Renkler, ışığın nesneler üzerine çarparak gözün retinasına ulaşması ile ortaya çıkar. Eşyadan yansıyan ışık ışınlarının gözümüzde meydana getirdiği çeşitli duyumlardır.

Güneş ışınında bütün renkler vardır. Bu ışınlar bir cismin üzerine düştüğü zaman bu cisim bazı renkleri emer, bazılarını yansıtır. İşte hangi rengi yansıtıyorsa, bu, o cismin rengini verir. Bir ışık (güneş ışığı ya da yapay bir ışık) insan gözüne aynı biçimde ulaşmaz. Göze ulaşırken ışığın yapısına ya da nesnenin biçimine göre farklılık gösterir. İşte retinaya ulaştığındaki bu farklılıklar renk tonu olarak isimlendirilir.

Dolayısıyla renk duyusal bir olgudur, herkes renkleri farklı biçimlerde görebilir.Renkleri algılama şeklimiz fizyolojik özelliklerimize bağlıdır.

Nötr Renkler Nelerdir?

Nötr renkler, beyaz, siyah, gri ve kahverengidir. Genellikle tasarımlarda zemin görevi görür ve daha parlak renklerle birlikte kullanılırlar.

KIRMIZI RENK

Kırmızı insanlara harekete geçme sinyali verir.Bununla birlikte, bu rengin oldukça mantıklı bir şekilde ele alınması gerekir: İzleyicinin bunalmış hissetmesini istemezsiniz, ancak harekete komuta etmek veya teşvik etmek istersiniz.İş dünyasında Kırmızı’yı kullanırken, alıcıları bir dürtü üzerinden satın almaya teşvik etmek için bunu vurgulayıcı bir renk olarak kullanın.Bir web sitesine kırmızı bir dokunuş, işletmeyi enerji güdümlü ve heyecan verici bir şekilde canlandırmaya yardımcı olabilir.

TURUNCU RENK

İş dünyasında turuncu kullanmak macera, eğlence ve seyahat etmeyi öneriyor. Otel seyahat şirketleri ve tatil köyleri için yararlı bir renktir ve sosyal iletişimi canlandırabilir. Turuncu, dostça, yaklaşılabilir ve kırmızıdan daha az agresiftir. İşindeki olumsuz renk anlamları, gürültülü, kaba ve anlamsızdır.

SARI RENK

Renk uzmanları, stimülasyon, yaratıcılık ve bilgelik gibi renklerin anlamları nedeniyle, renk uzmanları çocuk endüstrisinde sarı renk kullanımını tavsiye etmektedir.Sarı, özellikle müşterinin dikkatini hızlıca istediğinizde, satış noktası alımlarını teşvik etmek için de kullanılabilir.Birçok fast-food eklem işinde kırmızı renk anlamları sarı hızlı hareket etmelerini teşvik oysa daha yemeye teşvik nereye kırmızı ve sarı kullanmak bilinmektedir.Pahalı ya da lüks erkek eşyalarını sadakatsiz olarak algılanacak şekilde satmak için sarıdan kaçınmak en iyisidir.Ayrıca, bu sağlıksız hastalıklar ve sağlık durumları gibi sarı renklerin (hardal) donuk versiyonlarından kaçının.

YEŞİL RENK

İş dünyasında başka hiçbir renk anlamı, Yeşil kadar büyüme ve bereket anlamına gelmez.Uyuşturucu ve ilaçlarda güvenliği tanıtmanın yanı sıra vejetaryenciliğin bir işareti olarak her zaman kullanılır.Yeşil doğa, refah ve parayı temsil eder.Özellikle sağlık ve şifa için tavsiye edilir.Finansal web siteleri için, koyu yeşil iyi bir renk olurken, kireç yeşili satılık ürünler veya yaklaşan bir teklif hakkında bir vızıltı oluşturmak için kullanılabilir.

MAVİ RENK

Stabilite ve derinlik, iş kullanımı söz konusu olduğunda, renk Mavi’nin en iyi anlamlarıdır. En muhafazakar kurumsal işletmelerin bazı formlarda veya diğerlerinin logoları, kartvizitler ve broşürleri vb. Yerlerde mavi renkte var. Benzer şekilde iletişim, yüksek teknoloji, bilgisayar ürünleri, su endüstrisi, filtrasyon, yüzme havuzu temizlik işletmeleri vb. Her zaman mavi kullanırlar. Sağlık, wellness ve seyahat endüstrisi genellikle açık mavi kullanır, politik ve dini örgütler ise koyu maviyi kullanma eğilimindedir.

MOR RENK

İş dünyasında kırmızı tutkunun ve mavi renk anlamlarının istikrarını birleştirmek ister misiniz?Sonra mor ideal bir seçimdir. Mor, zenginlik, bilgelik, telif, yaratıcılık ve sihrin bir göstergesidir. Kadın ve çocuk ürünleri endüstrisi için şiddetle tavsiye edilirken, birçok erkek ürünü de bu renge yavaş yavaş uyum sağlamaktadır. Akademik parlaklık ve bilgelik tasvir etmek için orta mor veya menekşe tonları kullanın. Lavanta, el yapımı ürünleri, sanat eseri, el işi, dantel ve sembolik veya kültürel önemi olan diğer eşyaları satan ev tabanlı işletmeler için ideal kabul edilir. İşteki renk anlamının kasvetli, hüzün ve hayal kırıklığı içerdiği için koyu mordan kaçının.

SİYAH RENK

İş dünyasında kırmızı tutkunun ve mavi renk anlamlarının istikrarını birleştirmek ister misiniz?Sonra mor ideal bir seçimdir. Mor, zenginlik, bilgelik, telif, yaratıcılık ve sihrin bir göstergesidir. Kadın ve çocuk ürünleri endüstrisi için şiddetle tavsiye edilirken, birçok erkek ürünü de bu renge yavaş yavaş uyum sağlamaktadır. Akademik parlaklık ve bilgelik tasvir etmek için orta mor veya menekşe tonları kullanın. Lavanta, el yapımı ürünleri, sanat eseri, el işi, dantel ve sembolik veya kültürel önemi olan diğer eşyaları satan ev tabanlı işletmeler için ideal kabul edilir. İşteki renk anlamının kasvetli, hüzün ve hayal kırıklığı içerdiği için koyu mordan kaçının.

GRİ RENK

Gri çok güvenli ve nötr bir renktir ve hemen hemen her işte kullanılabilen diğer renklerle birleştirilmiştir.Hukuki ve finansal endüstriler için olduğu gibi, blues veya sarı vb. Ile birleşerek yüksek teknoloji ürünü bir görünüm yaratmak için idealdir. İş dünyasındaki gri renklerin olumlu anlamları şunları içerir: profesyonellik, olgunluk ve haysiyet.

KAHVERENGİ RENK

Aşırı pasif, ‘kirli’ ve ciddi olarak görülebileceği gibi logolarda ve web sitelerinde çok fazla kahverengi kullanılmasından kaçının.Öte yandan açık kahverengi, işinde düzgünlük, açıklık, ulaşılabilirlik vb.

PEMBE RENK

Pembe, kadın ve kız endüstrisi için mükemmel bir renktir.Hayırseverler de merhamet ve sıcaklık uyandırdığı için pembeyi kullanmayı severler.Gençlerin parlak pembelere ilgi duydukları bilinirken, pastel renkler iş hayatındaki renk anlamlarından dolayı duygusal ürünler pazarlamak için kullanılabilir.

GÜMÜŞ RENK

Gümüş, çoğu işletme için iyi çalışan güzel bir renktir;Bu şık, pürüzsüz ve aynı zamanda fütüristik.Dolayısıyla bilgisayar, teknoloji vb. Iş yapan işletmeler için uygun. Gümüş, zenginlik ve lüks ile ilişkilidir.

ALTIN RENK

Bazı kıymetli nesnelerle uğraşan endüstriler, ürünlerini gümüş gibi zenginliği ve lüksü yansıtan altın kullanarak pazarlayabilirler.Altın, web sitelerinde kirli sarıya dönüştüğü için iyi çalışmıyor.İşletmedeki olumsuz renk anlamları, kendi kendini önemsemeyen idrak etme;bu yüzden dikkatli kullanılmalıdır. Altın, kırmızı ve mavi ile prestij ve kalite duygusu kazandırmak için kullanılması tavsiye edilir.

ÜLKELERE VE KÜLTÜRLERE GÖRE RENKLER

 • Beyaz,

  İslam geleneğinde ışığın, parlaklığın, Hıristiyan sanatında inancın, Kara Afrika inançlarında ise ölümün simgesi kabul edilmektedir. Batı kültüründe bir kadının beyaz giymesi saflığı temsil ederken, Çin ve Japonya’da ölümü, hastalığı ve cenazeyi, Avusturalya, Yeni Zelanda ve ABD’de mutluluk ve saflığı temsil etmektedir.

 • Mavi,

  Doğu Asya ve İsveç’te soğuk ve kötü, İran’da ölüm, Hindistan’da saflık, Hollanda’da sıcaklık olarak algılanmaktadır. Ayrıca mavi, Belçika ve Hollanda’da kadınlık, İsveç ve ABD’de erkekliği göstermektedir.

 • Yeşil,

  Malezya’da hastalık ve tehlike, Belçika’da kıskançlık, Japonya’da mutluluk, sevgi, güven ve samimiyeti temsil etmektedir.

 • Kırmızı,

  Nijerya ve Almanya’da şanssız anlamında, Çin, Danimarka ve Arjantin’de şans anlamına gelmektedir. Çin, Kore ve Japonya’da aşk, Hindistan’da arzu ve hırsı yansıtmaktadır.

 • Sarı,

  ABD’de sıcaklık, ancak Fransa’da sadakatsizliği temsil etmektedir. Rusya’da kıskançlıkla ilişkiliyken, Çin’de keyif, mutluluk, lezzet ve hükümdarlıkla ilişkilidir. Brezilya’da mor ve sarı, üzüntü ve umutsuzluk sembolü olarak algılanmaktadır.

 • Mor,

  Çin ve Güney Kore’de sevginin rengidir. Meksika’da öfke ve kıskançlık, Japonya’da günah ve korkuyu temsil etmektedir. Mor, Çin’de pahalı olarak da kabul edilmektedir.

SONUÇ

Ürün pazarlamada da renklerin kullanımı dikkate alınan bir unsurdur. Örneğin, deodorant ambalajlarında pembe çiçek kokusu, yeşil okyanus kokusu, kahverengi ise baharatlı-vanilyalı kokuyu işaret etmektedir. Ürünler üzerine renklerle ilgili yapılan araştırmalarda renklerin zamanla tüketici zihninde yer ettiği ortaya konmuştur. 1950’li yıllara kadar Noel Baba’nın kıyafetinin bugün bilindiğinin aksine yeşildir. Ancak, Coca-Cola’nın reklam ve tanıtım kampanyalarında Noel Baba’ya kendi renkleri olan kırmızı-beyaz giydirilir ve günümüze kadar aynı renklerde kalmayı başarabilir. Süregelen zaman içerisinde Noel Baba Coca-Cola’nın renklerini üzerinde taşımakta ve 60 yıllık bir zamanda bu ürünün gizli reklamını yapmaktadır.

Sinema, fotoğrafçılık, resim, mimari, görsel tasarım gibi sanatın birçok dalında renkler önemli bir ileti ve ifade biçimi olarak kullanılmaktadır. Sanatta renklerin bilinen anlamları dışında farklı anlamların betimlenmesi de mümkün olmaktadır. Tuvalde ya da bir fotoğraf karesinde kullanılan renkler, resmi oluşturan kişinin anlatmak istediği duruma göre durağanlık ya da hareketlilik taşıyabilir. Sembolik gösterge olarak renklerle farklı anlamlandırmalar yapılabilmekte, içsel duyguların bir anlatım aracı olarak kullanılabilmektedir.

Renkler toplumların, din ve inanç dünyasında da farklı anlamlar kazanmaktadır. Örneğin, sarı renk Hıristiyann toplum ve Çinliler tarafından kutsal sayılmaktadır. İslam dininde ise yeşil kutsal renk olarak kabul edilmektedir. Hıristiyanlıkta kırmızı, İsa’nın fedakarlığını, insanlar için akıttığı kanı, mavi ise onun gökselliğini temsil etmektedir.

Yorum gönderin

Home
Account
Cart
Search