Wibisoft | Kurumsal Web Grafik Tasarım Ajansı|360 Derece Dijital Pazarlama Sosyal Medya İçerik Takvimi Nedir? Nasıl Oluşturulur? | Wibisoft
logo home 9

Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS

Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
sosyal medya icerik takvimi nedir

Sosyal Medya İçerik Takvimi Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Sosyal medya icerik takvimi nedir-içerik takvimi nasıl oluşturulur-social media content
Sosyal medya icerik takvimi nedir?

Sosyal medya içerik takvimi adından’da anlaşılacağı üzere takvim planlama sosyal medyadaki hedef ve stratejilerimizi belirlerken içerik oluşturmamızdan göndermemize kadar olan tüm basamakları planlama stratejimizdir.

Herşeyi önceden planlamak oldukça zor gibi görünsede aslında sosyal medya içerik takvimi oluşturmanız gelecekte zaman kazanmanıza ve daha profesyonel ilerlemenize yardımcı olur.

Hepsinden önce sosyal medya kavramını ve günümüzde bir çok insanın neredeyse gün boyunca sürekli vakit geçirdiği alışverişten tutunda eğlenceli ve bilgilendirici içeriklere fazlasıyla zaman ayırdığı sosyal medya nedir? Kısaca bir göz atalım.

Sosyal medya adını sık sık duyduğumuz ve çok popüler bir çok platformun genel yapı taşı hayatımızın olmazsa olmazları dediğimiz geleceğimize,işletmelerimize yön veren uygulamalar.

Sosyal medya,Web 2.0‘ın kullanıcı hizmetine sunulmasıyla birlikte, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemidir. Ayrıca sosyal medya; kişilerinİnternet üzerinde birbirleriyle yaptığı diyaloglar ve paylaşımların bütünüdür. Sosyal ağlar, insanların birbiriyle içerik ve bilgi paylaşmasını sağlayan İnternet siteleri ve uygulamalar sayesinde, herkes aradığı, ilgilendiği içeriklere ulaşabilmektedir.

İÇERİK TAKVİMİ NEDİR?

Özellikle bizim gibi sosyal medya uzmanlarının ve içerik pazarlama uzmanlarının vazgeçilmezi olan sosyal medya içerik takvimi, içeriklerin hazırlanmasından yayınlanmasına kadar olan süreci planlanmamıza yardımcı olur.Haftalık,aylık ve yıllık şeklinde oluşturulabilir.Hangi gün hangi sosyal medya hesabınızdan ne tür bir içerik paylaşacağınızı özel,önemli günleri unutmamanızı sağlar.Hatta günlere göre ne tür içerikler oluşturmanız ve etkileşiminiz arttırmanız gerektiğini ölçümleye bilirsiniz.Örneğin bir mizah sayfasının haftanın ilk iş gününde motivasyon dolu gülümseten bir içerik paylaşması diğer günlere göre etkileşim oranının daha yüksek olduğunu biliyoruz.

Fikir üretmenin en iyi yollarından biri de içerik takvimi oluşturmaktır. Sosyal medya içerik takvimi, araştırmanıza odaklanmanıza yardımcı olur ve bir içerik bulduğunuz zaman onun iyi bir seçim olup olmadığını fark etmenizi sağlar.

Artık insanların istedikleri ürün veya hizmete hızlıca ve doğrudan ulaşmak istemesi, hızla gelişen rekabet ortamı, markaları 360 derece dijital yönetim planı yapmaya götürüyor. Dahası tüketiciler, bir markanın güvenilirliğini de yine sosyal medya hesaplarından ölçmektedirler. Bu duruma en iyi örnek kendimiz olacağız. Hepimiz bir ürün veya marka hakkındaki ilk fikirlerimizi sosyal medya hesaplarından alıyoruz.

Sosyal medya kullanımının bu denli artması ve sosyal medyanın bu kadar büyük bir güç haline gelmesi markaları bu alanda ciddi çalışmalar yapmaya zorlamaktadır. Bu çalışmanın profesyonel şekilde yapılması, sürecin doğru ve etkili yönetilmesi, rekabet ortamında markayı bir adım öne geçirecektir. Markalar için uygun içeriğin, doğru hedef kitleye doğru zamanda ulaştırılması bu alanda etkili olmasını arttırır.

Kısacası;

 • Planlama
 • Oluşturma
 • Yayınlama süreci
 • Ölçümleme
 • İstatistik
 • Aksiyonların belirlenmesi’dir.
İçerik takvİmi sosyal medya takvim-planlama
Örnek basit boş haftalık takvim

İÇERİK TAKVİMİ NASIL OLUŞTURULUR?

Sosyal Medya İçerik Takvimi oluşturmak için yapmamız ve kendimize sormamız gereken 2 temel soru var.

1.Sayfayı Tanıyor muyum?

2.Planım, amacım ve hedefim ne?

Bu sorulardan birincisi markayı (ya da sayfayı) tanımak ve marka profilini doğru şekilde oluşturmak için sorular sormayı içerir. Yani kişi / firma analizi yaparak doğru harita çıkarmayı sağlar.

İkinci soru ise strateji oluşturarak paylaşımlarınızın ve haliyle çalışmalarınızın çok daha verimli sonuçlar almasına katkı yapar. Şimdi gelelim bu çatı sorular kapsamında yapılması ve belirlenmesi gerekenlere;

Hangi Mecralarda Yer Alınacak; Buradaki amaç sayfanın profiline uygun olan dili, üslubu ve iletişim şeklini belirlemektir. Algı olarak Sosyal Medya içeriği oluşturma dendiğinde akla ilk olarak Instagram ve buradaki sayfalar gelse de bunun dışında birçok sosyal medya kanalı Linkedin,facebook,twitter vb. bulunmaktadır. Sonuçta Sosyal Medyanın birçok farklı kullanım şekli ve nedeni var. Ve siz bulunduğunuz platformda o platformun kurallarına uygun bir şekilde ilerlemezseniz, yani doğru yolu izlemezseniz kaybedersiniz. Bu nedenle sayfanın içeriğine uygun olarak farklı platformlar için farklı paylaşımlar oluşturmanız gerekebilir.

Sayfa Dili Nasıl Olacak; İçinde bulunduğu sektör, hizmet amacı, hedef yaş grubu etkenlere bağlı olmakla birlikte sayfanın nasıl bir dile sahip olacağı oldukça önemlidir. Kimse “dozunda” mizah yapan bir sayfayı kınamaz veya yargılamaz, ancak yönetilecek sayfa bu üslubu kaldıramayacak bir sektöre veya amaca hizmet ediyorsa farklı bir dil seçmek doğru olacaktır. Örneğin bir banka esprili bir dili kullanmakta özgürdür, ama sosyal sorumluluk ile ilgili bir sayfada bu hoş olmayacaktır.

Paylaşım Sıklığınız Ne Olacak; Barış Özcan’ın söylediği gibi “Zinciri Kırmama Çabası” sosyal medyada da büyük getirisi olan bir davranıştır. Tabi ki belirli bir sayının altında kalmamanız veya insanları bıktıracak kadar çok paylaşımdan kaçınmanız gerektiğini söylememize gerek yok. Ancak genel hatlarıyla günde / haftada / ayda kaç paylaşım yapacağınızı belirlemeniz sürecin aksamaması adına faydalı olacaktır.

Çünkü amaca uygun ve etkili bir içeriğin hazırlanması için belirli bir iş gücü ve süre gerekmektedir. Eğer paylaşım sıklığı planınızı önceden (hatta aylık en doğrusu olacaktır) yaparsanız bu sorundan da kurtulursunuz. Özel günler, resmi günler, bayramlar, etkinlikler vs. derken birçok gün zaten önceden bize göz kırpıyor.

İçeriğin Türü ve Konusu; Bir üstteki maddeyle alakalı olmakla beraber bu aynı zamanda genel hedef kitlenize ve amacınıza göre belirlemeniz gereken bir unsurdur. Video içerikler mi sizin için doğru olacak yoksa görsel mi buna karar vermek oldukça önemlidir. Çünkü bilgilendirmeyi amaçlayan bir sayfa için infografik çalışmalar etkili olurken, görsele dayalı (ürün vb.) içeriklerin paylaşılacağı durumlarda videolar tercih edilebilir. Bu sebeple içerik konularını ve paylaşım türünü belirlemeniz uzun vadede sayfanıza büyük avantaj sağlayacaktır.

Paylaşım Zamanı; Bu madde sosyal medyada en çok yorumun yapıldığı ve fikrin atıldığı konu olabilir. Evet, genel hatlarıyla paylaşım yapmanın doğru bir zamanı var ancak burada gözden kaçırılmaması gereken şey hedef kitleniz ve sayfa profilidir. Ev hanımlarına yönelik bir sayfa için paylaşım saatleri başkayken, beyaz yakalı iş grubuna yönelik paylaşım yapan sayfaların saatleri başkadır. Doğru zamanı belirlemek oldukça önemlidir.

Sosyal Medya İçerik Takviminde Neler Olmalıdır?

-Planlama Tarihi
-Yayınlama Tarihi
-İçerik
-İçerik Türü ( Görsel, Video)
-İçerik Dili, Duygusu (İçeriğinizin hedef kitlede uyandıracağı his)
-Özel günler (İşletmenize uygun özel gün paylaşımları)
-Paylaşım platformları (İşletmenize en uygun sosyal medya mecraları)
-Paylaşım Saati (Etkileşimin yoğun olduğu zaman dilimleri))
-Ölçümleme Tarihi ( Günlük, Haftalık yada Aylık Olarak)

Tv Düşüyor, Sosyal Medya Artıyor!

– Türkiye’de toplam internet kullanıcı sayısı 62 milyon, sosyal medya kullanıcı sayısı 54 milyon, mobil sosyal medya kullanıcı sayısı 54 milyondur.

– Türkiye’de insanlar her gün 7 saat 15 dakikalarını internette geçirirken ortalama 3 saat ise sosyal medya platformlarında harcıyorlar.

– Televizyon izleme süresi ise giderek düşüyor. Türkiye’de kullanıcılar ortalama 2 saat 46 dakika televizyon izliyor.

Yukarıda verilen rakamlar dijital medyanın ve sosyal medya platformlarının ne kadar etkin olduğunu ve bu etkinliğini hızla arttırdığını bize göstermektedir.Digital Event Management(dijital etkinlik yönetimi) gibi hususlara olan önemin artması kaçınılmazdır.

Sizlerde sosyal medyadaki yerinizi ilk sıralarda biran önce alarak gelirinizi arttırıp müşteri potansiyelinizdeki artışı inanılmaz seviyelere getirmek istermisiniz.Randevu talebi gönder aynı gün içerisinde Wibisoft uzman ekiplerimiz ile iletişime geç.İşletmenizi birlikte geleceğe taşıyalım. 

 

Yorum (1)

 1. Wibisoft | Kurumsal Web Grafik Tasarım Ajansı|360 Derece Dijital Pazarlama
  Kasım 28, 2021 Cevapla

  […] SOSYAL MEDYA İÇERİK TAKVİMİ NEDİR? NASIL OLUŞTURULUR? […]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir