Twitter, Web’de Versiyonunda Bir Değişikliğe Gitti

By Published On: 12 Kasım 20211,9 min read
İçerik
Paylaş

Twitter yeni güncelleme 2021

Twitter logo

Twitter

The Verge’den gelen bir rapora göre Twitter mobilde uyguladığı bir değişikliği,Twitter web versiyonuna da getirecek. Twitter’ın web’deki görüntüleri otomatik olarak kırpmayı durdurduğu bildirildi.Twitter yeni güncelleme 2021. İşte detaylar.

Araştırmacılar ve kullanıcılar, kırpma algoritmalarının ırk ve cinsiyete dayalı olarak önyargılı olma eğiliminde olduğunu keşfettikten sonra, artık platform görüntü kırpma ayarlarını değiştirdi. Görüntüler bir süredir mobil uygulamada tam boyutlu görünüyordu. Artık bu değişiklik web versiyonuna da getirildi. Örneğin, Twitter üzerinde bir tweet ile birlikte portre biçiminde bir fotoğraf gönderirseniz, algoritmanın karar verdiği yerde kırpılmak yerine artık tam dikey haliyle gösterilecektir. Bununla birlikte, bir web sitesine gömülü resimler içeren tweet’ler, hala kare olacak şekilde kırpılır. Bir web makalesini bir resme bağlarsanız, en boy oranı veya platformdan bağımsız olarak, otomatik olarak 16:9’a kırpılır.

twitter kus

twitter

Twitter,otomatik kırpma konusundaki bir tartışmanın ardından fotoğrafları görüntüleme şeklini değiştirdi. Bazı kullanıcılar, hem siyah hem de beyaz yüzleri gösteren bir fotoğraf sunulduğunda, kırpma algoritmasının otomatik olarak beyaz yüze kırpma eğiliminde olduğunu fark ettiler. Araştırmacılar, beyaz insanlara ve kadınlara karşı hafif bir önyargısı olduğunu etkili bir şekilde kanıtladı, ancak Twitter bundan kısa bir süre önce kırpmayı aşamalı olarak kaldırmaya karar verdi.

Kırpma bir bakıma iyiydi, çünkü ne olup bittiğini daha iyi görmek için resme veya bağlantıya tıklamanızı sağlayabilir, bir web sitesini veya kişinin katılımını artırabilir. Yine de, daha az kırpılmamış görselin Twitter’da daha iyi bir deneyim sağlayacağını kimse inkar edemez.

 

 

 

Kaynak

 

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==

info

Gelişmelerden haberdar olun

Bizi Takip Edin