UX Tasarım ve UI Tasarım Nedir?

By Published On: 15 Aralık 20215,4 min read

UX Tasarım ve UI Tasarım

UX ve UI kavramları birbirine sık sık karıştırılsa da aslında ne oldukları konusunda ayrım yapılması oldukça kolaydır.

UI ve UX Neden Önemlidir Farklılıkları Nelerdir?

Günümüzde güzel bir web sitesinin veya uygulamanın değeri gittikçe artmaktadır. Çünkü teknoloji geliştikçe artık kullanıcılar daha hızlı, daha iyi tasarlanmış ürünler istemektedir. Örneğin bir kullanıcı internet üzerinden alışveriş yapıyorsa bunu en kolay şekilde yapmak ister. Bu yüzden UX ve UI kavramları gelişen teknoloji ile önemini arttırmıştır. Markalar kullanıcılara en efektif ve en başarılı yolla ulaşmak ister.
Örneğin bir bulaşık makinesi düşünün. Bu makinenin kapağı, renkleri ve bölmelerini tasarlayan UI tasarımdır. Peki bu makinenin kapağı kullanıcı alışkanlıklarına uygun mudur? Kullanışlı mıdır ve kullanıcıyı tatmin etmekte midir? Renkler uygun mudur, kullanıcı ihtiyaçlarına cevap verilmiş midir? İşte bu soruların muhatabı da UX tasarımdır. Gerekli ölçümleri uygulayarak bu sorulara cevap arar.

Bir diğer önemli nokta da burada ortaya çıkmaktadır. Yin ve Yang gibi birbirini tamamlayan UI ve UX beraber kullanılmalıdır. Tasarımın ilk aşamalarından sonuna kadar efektif ve birlikte kullanılırlarsa tam verim alınır. Günümüzde markalar UI ve UX tasarıma gereken önemi vermeye başladığı için tasarım hizmeti sunan kurumlar da kendisini güncellemiştir. Sizde UI ve UX tasarım ile zenginleştirilmiş tasarımlar arıyorsanız bir telefon kadar yakınız.

UX Tasarım Nedir?

“UX”, “kullanıcı deneyimi” anlamına gelir. Bir kullanıcının uygulamanın deneyimi, onunla nasıl etkileşime girdiğine göre belirlenir. Deneyim pürüzsüz, sezgisel mi, yoksa sakar mı ve kafa karıştırıcı mı? Uygulamada gezinmek mantıklı geliyor mu yoksa keyfi mi hissediyor? Uygulama ile etkileşime girmek, insanlara ulaşmak için belirledikleri görevleri verimli bir şekilde yerine getirdikleri hissi veriyor mu yoksa bir mücadele gibi hissediyor mu? Kullanıcı deneyimi, UI tasarımcılarının yarattığı kullanıcı arayüzü öğeleriyle etkileşimin ne kadar kolay veya zor olduğuna göre belirlenir.
Dolayısıyla, UX tasarımcıları bir uygulamanın kullanıcı arayüzüyle de ilgilidir ve bu yüzden insanlar arasındaki fark ile ilgili kafa karışıklığı yaratmaktadır. Ancak UI tasarımcıları, kullanıcı arayüzünün nasıl görüneceğine karar vermekle görevlendirilmiş olsa da, UX tasarımcıları, kullanıcı arayüzünün nasıl çalışacağını belirlemekle sorumludur.
Arayüz yapısını ve işlevselliğini belirler. Nasıl organize edildi ve tüm parçaların birbirleriyle olan ilişkisi. Kısacası, arayüzün nasıl çalıştığını tasarlarlar. İyi çalışıyor ve sorunsuz hissediyorsa, kullanıcı iyi bir deneyime sahip olacak. Ancak navigasyon karmaşık veya sezgisel değilse, kötü bir kullanıcı deneyimi olabilir. UX tasarımcıları ikinci senaryoyu önlemek için çalışır.
Ayrıca, UX tasarımında yer alan belirli bir iteratif analiz vardır. UX tasarımcıları, arayüz etkileşimlerinin tel kafes üzerinden oluşturulmasını sağlayacak ve kullanıcı geri bildirimleri alacaklardır. Bunu tasarımlarına entegre ederler. UX tasarımcılarının, kullanıcıların uygulamaları ile nasıl etkileşime girmeyi tercih ettikleri konusunda bütünsel bir anlayışa sahip olmaları önemlidir.

UI Tasarımı Nedir?

UI tasarımındaki “UI”, “kullanıcı arayüzü” anlamına gelir. Kullanıcı arayüzü, bir uygulamanın grafik düzenidir. Kullanıcıların tıkladığı düğmeler, okudukları metin, resimler, kaydırıcılar, metin giriş alanları ve kullanıcının etkileşime girdiği tüm öğeleri içerir. Bu, ekran düzeni, geçişler, arayüz animasyonları ve her bir mikro etkileşimi içerir. Her türlü görsel öğe, etkileşim veya animasyonun tümü tasarlanmalıdır.
Bu iş UI tasarımcılarına düşüyor. Uygulamanın nasıl görüneceğine karar verirler. Renk şemalarını ve düğme şekillerini seçmek zorundalar – satırların genişliği ve metin için kullanılan fontlar. UI tasarımcıları, bir uygulamanın kullanıcı arayüzünün görünümünü ve izlenimini yaratır.
UI tasarımcıları grafik tasarımcılardır. Estetikle ilgileniyorlar. Uygulamanın arayüzünün, uygulamanın amacına ve / veya kişiliğine uygun olması için çekici, görsel olarak teşvik edici ve temalı olduğundan emin olmak onlara bağlıdır. Ve her görsel öğenin hem estetik hem de bilerek birleşik hissetmesini sağlamaları gerekir.

Birlikte Nasıl Çalışırlar?

Böylece bir UX tasarımcısı kullanıcı arayüzünün nasıl çalıştığına karar verirken, UI tasarımcısı kullanıcı arayüzünün nasıl görüneceğine karar verir. Bu çok işbirlikçi bir süreçtir ve iki tasarım ekibi birlikte çalışma eğilimindedir. Wibisoft tasarım ekibinde olduğu gibi.UX ekibi uygulamanın akışını oluştururken, tüm düğmelerin görevlerinizde sizi nasıl yönlendirdiği ve arabirimin kullanıcının ihtiyacına nasıl verimli bir şekilde hizmet ettiği gibi, UI ekibi bu arabirim öğelerinin tümünün nasıl görüneceği üzerinde çalışıyor ekranda.
Diyelim ki, tasarım sürecinin bir noktasında, belirli bir ekrana ilave düğmelerin eklenmesi gerektiğine karar verildi. Bu, düğmelerin nasıl organize edileceğini ve şeklini veya boyutunu değiştirmeyi gerektirebilir. UX ekibi, düğmeleri düzenlemenin en iyi yolunu belirlerken UI ekipleri tasarımlarını yeni düzene uyacak şekilde uyarlar. UI ve UX tasarımcıları arasındaki sürekli iletişim ve işbirliği, son kullanıcı arayüzünün olabildiğince iyi görünmesini ve aynı zamanda verimli ve sezgisel bir şekilde çalışmasını sağlamaya yardımcı olur.
DAHA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURMANIZ YETERLİ OLACAKTIR.
WİBİSOFT

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==

info

Gelişmelerden haberdar olun

Bizi Takip Edin