Webmaster Nedir? Neler Yapar?

By Published On: 9 Aralık 20214,5 min read
webmaster nedir 1

webmaster nedir

İnternet dünyasının vadettiği değişim günümüzde etkisini giderek daha çok hissettiriyor. Hem bireysel kullanımda hem de çalışma hayatında işleyişin yönünü ve biçimini değiştiren Web 2.0 çeşitli iş kollarının meydana gelmesine de yardımcı oluyor. Yazılım ve sunucu yeterliliği açısından önemli hizmetler sunan webmaster unvanına sahip kişiler de bu durumun iyi örneklerinden biri. Şimdi hep birlikte web projelerine dair tüm teknik yapıları kapsayan webmaster nedir?Ne hizmetler sunar? Benim’ de uzmanlık alanım olan konu başlıklarını hep birlikte inceleyelim.

WEBMASTER NEDİR?

İnternet üzerinde teknik anlamda bilgi sahibi olan ve internet sitelerinin gelişimine katkıda sunan kişilerdir. Bu konuda her türlü hizmeti verebilecek düzeyde olan internet uzmanlarına Webmaster ünvanı verilir.Webmaster’lar internet ekosisteminde kullanılacak ürün veya hizmetler de üretiyor ve tüm yönetim sürecini en iyi şekilde kontrol ediyor. İngilizce kökenli olan webmaster, internet anlamındaki web ve uzman anlamındaki master kelimelerinin bir araya getirilmesinden oluşuyor.

Webmaster kavramı ilk defa 1990’ların sonuna doğru ortaya çıkıyor. Kullanılmaya başlandığı ilk dönemde internet sitesi yayınlayıp internet sitesinin bakım ve içerikleriyle ilgilenen kişi şeklinde ifade edilen webmaster’lar çevrim içi dünyanın günümüzde büyük ölçüde değişmesiyle farklı niteliklere de kavuşmuş durumda. Bunların arasında en dikkat çekici olanıysa birimler arasındaki koordinasyonu sağlamak.

İnternet sitesi,yazılım,grafik,tasarım ve içerik gibi alanların tamamında çalışan kişileri kapsayan webmaster terimi farklı birimlerde görev alan kişiler arasındaki bağlantı noktası olma işlevini de karşılıyor. Örneğin bir webmaster; tasarım, yazılım ve web site yönetimi gibi alanların tamamında hizmet verebiliyor, bu birimler arasındaki tüm koordinasyondan sorumlu tek kişi de olabiliyor.Webmaster’ların sahip olması gereken ilk özelliklerden biri sunucu kurulumu, bakımı ve yedeklemesi gibi işlemlere tam anlamıyla hakimiyet.

WEBMASTER’DA ARANILAN NİTELİKLER?

Webmaster’larda temel olarak detay odaklı olma ve esnek mesai şartlarına uyum sağlama nitelikleri arıyor. Teknik bağlamdaysa bir işverenin internet uzmanlarında aradığı ilk nitelik;PHP,HTML,CSS,XML,SQL ve Javascript,WordPress gibi birden çok web geliştirme diline hakim olmak. Ek olarak yaratıcı fikirler üretebilme yeteneği de bu noktada aranan nitelikler arasında olmalıdır.Adobe Illustrator ve Adobe Photoshop gibi tasarım programlarını kullanabilmek de webmaster’lardan beklenen niteliklerden biri. Çoklu iş yükünü önceliklendirip yönetebilmek, ekip çalışmasına katkı sağlamak, kullanıcı odaklı çalışabilmek ve sahip olduğu fikirleri hem işverene hem de kullanıcıya iyi şekilde ifade edebilecek sözel beceriye sahip olmak diğer nitelikler olarak belrtilebilir.

WEBMASTER NELER YAPAR?

 Sunucular

İnternet sitelerinin var olabilmesi için sunucuların ve Hosting hizmetlerinin olması gerekmektedir. Bu konuda bazı Webmasterlar, kendilerini özel olarak bu alanda yetiştirmeye gayret etmekte. Bu sayede Webmasterlar, sunucuların kurulum işlemleri ve yedekleme işlemleri gibi durumları rahat bir şekilde çözebilir.İşletmelerin olası maliyetlerinde tasarruf etmelerini sağlarlar.

İçerik Üreticiliği

Webmasterlar’ın mutlaka içerik üreticiliğin de uzman olması gerekmektedir. İnternet siteleri için içerik üreticiliği yapabilir.Webmasterlar, bu alanlar da tam donanımlı hizmet verebilir.

Programlama

Günümüzde gelişmiş sistemler olduğu için bu konuda Webmasterlar’ın programlama dillerini bilmesine gerek yoktur. Ancak geçmişte neredeyse birçok Webmaster, programlama dilini bilmektedir. Günümüzdeki sistemler sayesinde kendi internet sitelerini kolay bir şekilde yapılandıran Webmasterlar, başka bir unsura gerek duymamaktadır. Bu tür sistemler üzerinde herhangi bir değişiklik gerektiğinde, programlama dillerini bilmek bu konuda ön plana çıkaran bir unsurdur. Programlama dillerini bilmek kişileri her zaman bir adım ön plana çıkarır.Programlama tecrübeleri ile kurumsal ya da işletmelerin ihtiyaçlarına özel yazlımlar,yazılım çözümleri hizmeti sağlarlar.

Web Tasarım

Bu konuda kişilerin web tasarım konusunda hizmet vermesi için bilgi sahibi olması gerekmektedir. Görsel yeteneği olan webmaster’ların bu konuda iş yapması son derece doğaldır.Wordpress ve php alanında olduka profesonel olması avantaj sağlayabilir.

SEO Hizmetleri

İnternet dünyası içerisinde bilindiği üzere birçok internet sitesi mevcuttur. İnternet sitelerinin olmasıyla site sahiplerinin bu konuda SEO danışmanlarına ihtiyaç duyması olasıdır. Webmasterlar’ın bu konuda kendi farklarını ortaya koymaları için SEO danışmanlığı veya dijital pazarlama alanında hizmetlerini sunarak fark yaratırlar.Bu şekilde deneyim sahibi olarak uzmanlaşır aliyeteri düşürürler.

Genel olarak sağladığımız hizmetleri sıralayacak olursak;

  • Web geliştirme (web sitesi oluşturma)

  • Mobil uygulama geliştirme
  • İletişim ve dijital pazarlama
  • Bakım (site, ağ, sunucu vb.)
  • Genel olarak bilgi işlem (kurulum, yapılandırma, vb.)
  • Dijital pazarlama (Google ve sosyal medyada reklam, e-posta pazarlaması vb.)

Daha detaylı destek ve hizmet almak isterseniz iletişime geçebilirsiniz. Alanında uzman webmaster ile görüşme sağlayabilirsiniz.

WİBİSOFT

 

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==

info

Gelişmelerden haberdar olun

Bizi Takip Edin