WordPress Nedir?

By Published On: 29 Kasım 20213 min read

WordPress

 
 
 

Eğer kendinize kimseden yardım almadan bir blog yada web sitesi açmak istiyorsanız, “WordPress nedir?” öncelikle bunu öğrenmelisiniz.

Bildiğiniz gibi bilgisayarınızın çalışması için bir işletim sistemine ihtiyacı vardır, Windows ve IOS dediğinizi duyar gibiyim. Aynı şekilde akıllı telefonununzun da IOS yada Androdi gibi yazılımlara ihtiyacı olması gibi web sitelerinin de hazırlanabilmesi için WordPress gibi içerik yönetim sistemlerine (CMS) lere ihtiyacı vardır.

Sitenizin tasarımını,içeriğini internet bağlantısı ve tarayıcısı olan bilgisayar,tablet ya da telefondan düzenlemenizi, yeni blog yazıları ve sayfaları oluşturmanızı sağlayan WordPress, var olan içerik yönetim sistemleri arasında en kolay, en güçlü ve en popüler olan web tabanlı bir tasarım aracıdır.

İnternette gördüğünüz her 4 siteden 1 i wordpress tabanlı olarak hazırlanmıştır. WordPress ile yapılmış olan popüler sitelerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • sozcu.com.tr
 • listelist.com
 • fazilsay.com
 • sosyalmedya.co
 • seslisozluk.net

WordPress, PHP ile yazılmış açık kaynak kodlu bir web sitesi oluşturma aracı olarak b2/cafelog adlı projenin bir dalı şeklinde 2003 yılında ortaya çıktı. Günümüzde, gelişimine katkıda bulunan çok geniş bir gönüllü yazılımcı topluluğuna sahip olması sayesinde, akla gelebilecek her türde web sitesi oluşturmak için en popüler çözüm haline geldi.

WordPress ile her çeşit web sitesini rahatlıkla tasarlayabilirsiniz

her-cesit-web-sitesi

Aslında WordPress başlangıç olarak daha çok blog oluşturmak için kullanılıyordu, çekirdek kodundaki değişiklikler ile geniş eklenti ve tema ekosistemine sahip oldu ve her türlü web sitesini rahatlıkla oluşturabileceğiniz bir platform haline geldi.

Başlıca WordPress ile oluşturulabilecek sitelerin türleri aşağıdakiler gibi ancak çok daha fazlasını yapabilirsiniz:

 • Kurumsal web siteleri
 • E-Ticaret Siteleri
 • Blog Siteleri
 • Online Kurs Siteleri
 • Haber Portalları
 • Bağış toplamak için kar amacı gütmeyen web siteleri
 • YouTube benzeri medya siteleri

Neden WordPress Kullanmalı?

neden wordpress

Kullanmak Ücretsiz!

İçerik yönetim sistemlerinden (CMS) bazıları ücretli hizmet sunmakta. Yani hosting ve domain için zaten ödeme yapıyorsunuz ancak ücretli web tasarım araçları için de sizden ödeme yapmanız istenebilir. WordPress ile bir site oluşturduğunuzda ayrıca ödeme yapmanız gerek yoktur. Sadece domain ve hosting alıp WordPress kurulumu yaparak web sitenizi tasarlamaya başlayabilirsiniz.

SEO Desteği

Eğer WordPress kullanmaya karar verirseniz, seo konusunda da hızlıca sonuç alabileceğiniz eklentiler mevcut. Temel site içi ve site dışı seo çalışmalarınızı başlangıçta uzman bir ajanstan yardım almadan yapabilirsiniz.

Kurumsal firmalar için WordPress 

Pandemi sonrası dönemi ele alacak olursak kurumsal firmaların bir çoğu da WordPress kullanımını arttırmış durumda, nedeni ise çok basit “Sürdürülebilirlik”. Web sitelerinizi insource olarak çalıştırdığınız bir kişiye kod ile sıfırdan yazdırırsanız, sürekli o kişiye bağımlı kalabilirsiniz. Bunun yerine WordPress vb CMS’ler ile web sitelerinizi oluşturursanız, kimseye bağımlı kalmadan işletmenizi dijital alanda daha ileriye götürme olanağına sahip olursunuz.

Wibisoft, Kurumsal firmalara outsource olarak Web Tasarım desteği sağlamaktadır. İşletmenizin tüm web sitelerini bize bırakın ve büyümeye odaklanın.


Bize Ulaşın


Detaylı Bilgi

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==

info

Gelişmelerden haberdar olun

Bizi Takip Edin